Leczenie zwyrodnienia stawów kolanowych, polegające na dostawowej suplementacji kwasu hialuronowego. Taki zabieg powoduje wzrost lepkości i elastyczności płynu stawowego, jego odżywienie oraz zwiększenie śliskości chrząstki stawowej. Jest to niekiedy ostatni sposób leczenia nieoperacyjnego choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego.
- Home
- Stomatologia
- Ortopedia
- Wiskosuplementacja
Wiskosuplementacja
01 Wiskosuplementacja - opis

02 Zastosowanie w ortopedii
W naszej poradni stosujemy produkty firmy Medical Solution – OPTIVISC które są naturalnym roztworem kwasu hialuronowego o wysokiej czystości, identycznym w porównaniu do występującego w zdrowych stawach kolanowych. Kwas hialuronowy stosowany w OPTIVISC nie jest pochodzenia zwierzęcego i jest wskazany w leczeniu bólu przy chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego w przypadku pacjentów, którym nie przyniosły ulgi środki przeciwbólowe, ćwiczenia i fizjoterapia. OPTIVISC jest egzogennym źródłem kwasu hialuronowego, który przywraca równowagę substancji maziowych. Podawanie kwasu zwiększa lepkość płynu stawowego, poprawiając zdolność smarowania i amortyzacji oraz właściwości filtrujące. Ponadto, przywraca wewnątrzstawową powłokę ochronną zwiększając ochronę chrząstki i zwiększa wychwytywanie i usuwanie wolnych rodników. Na skutek tych zmian stan zapalny błony maziowej jest zredukowany, zwiększa się ruchomość stawów i zmniejszają się objawy bólu.

03 Wskazania
Artroza – choroba zwyrodnieniowa stawów – zmiany powstające w chrząstce stawowej, które doprowadzają do zniekształcenia stawu, dolegliwości bólowych oraz ograniczenia ruchomości. Zmiany te mogą powstać w każdym stawie i najczęściej dotyczą stawów najbardziej obciążanych, czyli stawu kolanowego i biodrowego. Zmiany w stawach pojawiają się zwykle po 50 roku życia, lecz mogą dotyczyć także osób młodszych. Pojawia się zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Choroba rozpoczyna się od stopniowo nasilających się dolegliwości bólowych stawu, zwłaszcza po jego długotrwałym obciążeniu. W dalszych stadiach choroby bóle nie ustępują nawet w spoczynku, a w badaniu radiologicznym stają się widoczne zmiany pod postacią zwężenia szpary stawowej. W trakcie przeciążenia dochodzi do zbyt dużego nacisku na „chorą” chrząstkę, która staje się cieńsza i mniej sprężysta. Ponadto dochodzi do powstania stanu zapalnego pod chrząstką, co znacznie potęguje dolegliwości bólowe i ograniczenie ruchu. Stan taki wymaga odpowiedniego leczenia. W początkowej fazie choroby zwyrodnieniowej stosuje się najczęściej leczenie ruchem, fizykoterapię, rehabilitację oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Leczeniem z wyboru jest również leczenie operacyjne z protezoplastyką całkowitą stawu, czyli wymianą stawu na sztuczny. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie kwasu hialuronowego podanego dostawowo, który odżywia chrząstkę stawową, powoduje, że staje się ona bardziej sprężysta, bardziej odporna na obciążenie i mniej bolesna. Zastosowanie tego typu leczenia jest wysoce skuteczne i polega na podaniu od 3 do 5 iniekcji do chorego stawu w odstępach kilku tygodni (w zależności od preparatu).