Współczesna stomatologia daje wiele możliwości w przypadku utraty uzębienia, jednym z nich jest właśnie implant. Odbudowa uzębienia na implantach, pozwala na osiągnięcie trwałego efektu estetycznego i na poprawę zaburzonej, poprzez utratę zębów, mechaniki narządu żucia. Zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, kilku etapowo. Może obejmować całość jamy ustnej, jej część bądź pojedynczy ubytek. Podstawowym materiałem, z którego wykonywane są implanty stomatologiczne jest tytan. Implant zębów został zaprojektowany dzięki stworzeniu trwałego połączenia implant – kość. Implanty zębów to śruby w miejscu usuniętego korzenia zęba. Tytan jest metalem doskonale tolerowanym przez organizm człowieka, co powoduje szybkie zintegrowanie się wszczepu z kością , a w procesie gojenia trwającym kilka miesięcy – zrasta się z kością na stałe. Z czasem kość obrasta śrubę, dlatego jest to trwały fundament dla zębów zastępczych (korony protetyczne), mostu oraz protezy ruchomej. Do implantów mocowane są korony protetyczne naśladujące naturalny ząb. To bardzo trwała i komfortowa konstrukcja. Może być również wykonana proteza ruchoma, która jest bardzo dobrze zakotwiczona dzięki precyzyjnym elementom retencyjnym. Implanty zębów mogą zastąpić „naturalne zęby”. To rozwiązanie długoterminowe, przy kontroli i prawidłowej higienie jamy ustnej mogą one wystarczyć na całe życie. Są wytrzymałe i stabilne, znacznie lepsze od protez ruchomych. Pozwalają swobodnie jeść i mówić, dokładnie pogryźć potrawę. Implanty zębów mają pozytywny wpływ na stan zdrowia oraz znacznie poprawiają komfort życia. Zapewniają także ochronę istniejących, naturalnych zębów. Dają im potrzebne wsparcie, nie zanika masa kostna szczęki. Nie dokonuje się zabiegu wszczepiania implantów w przypadkach: chorób serca i niektórych chorób kości, aktualnie prowadzonego leczenia onkologicznego i immunologicznego, niektórych chorób psychicznych, osób oczekujących na organ do przeszczepu oraz u dzieci poniżej 18 roku życia. Czasem przeciwwskazaniem jest także: cukrzyca, choroby tarczycy, ciąża, radioterapia szyi i twarzy czy uzależnienia od tytoniu, narkotyków i alkoholu. W przypadku zakażenia w sąsiednich zębach, chorób przyzębia, czy błon śluzowych jamy ustnej lekarz wcześniej podejmie leczenie tych schorzeń. Dopiero po ich wyleczeniu będzie możliwe przeprowadzenie zabiegu.
W odpowiedzi na potrzebę pacjentów, od jakiegoś czasu na rynku pojawiła się alternatywa dla implantów tytanowych – implanty cyrkonowe. Implanty te, zwane również ceramicznymi, to najnowsza i najbardziej estetyczna forma implantów używana w klinikach stomatologicznych. Substancja, z której składa się implant, przypomina naturalną tkankę zębów. Ten rodzaj implantów ma niezwykłe właściwości mechaniczne, a także dużą odporność na korozję oraz wysoką biozgodność – czyli właściwe wiązanie z tkanką kostną. Implanty cyrkonowe są niewrażliwe na zmiany temperatury w jamie ustnej, a także odporne na działanie substancji kwaśnych. Nie mają wpływu na smak spożywanych pokarmów. Są całkowicie bezpieczne, nie wykazują negatywnych interakcji z innymi materiałami stosowanymi w stomatologii i są elektrycznie obojętne. Jest to metoda jednofazowa, co oznacza, że pacjent opuszcza gabinet stomatologiczny zaopatrzony w koronę zęba lub most protetyczny tymczasowy. Później następuje okres rehabilitacji podobny do tego, który towarzyszy zastosowaniu implantów tytanowych.
Proces stabilizacji implantów cyrkonowych trwa 6 miesięcy w szczęce, a w żuchwie 3 miesiące, to znaczy, że pomiędzy zabiegiem implantologicznym, a fazą odbudowy ostatecznej zęba musi upłynąć od 3 do 6 miesięcy. W tym okresie używana jest korona lub mosty tymczasowe, które uzupełniają braki zębowe. Po okresie integracji implantu z kością, należy wykonać ostateczne uzupełnienie protetyczne w postaci korony lub mostu ceramicznego.