Obecnie 2/3 populacji ma zaburzenia zgryzu, ale niestety tylko nieliczni poddają się leczeniu. Nie leczona wada zgryzu może spowodować nieodwracalne zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych, z dolegliwościami bólowymi włącznie, zaś stłoczone zęby często są przyczyną próchnicy na powierzchniach stycznych.
Ortodonta zaproponuje leczenie aparatami ruchomymi dla młodszych pacjentów oraz aparatami stałymi dla starszych. Leczenie aparatem może być kierowane do wszystkich osób niezależnie od wieku poczynając od młodzieży a kończąc na osobach dorosłych.
- Home
- Stomatologia
- Stomatologia
- Ortodoncja
Ortodoncja
01 Ortodoncja - opis
02 Szyny relaksacyjne
Kolejnym źródłem problemów jest stres, który może powodować zaciskanie lub zgrzytanie zębami. W tych przypadkach proponujemy szyny relaksacyjne, które noszone nocą odciążają zmęczone stawy. W trosce o pacjenta, plan leczenia oraz samo leczenie jest dostosowane do jego indywidualnych potrzeb.
03 Aparaty stałe
Aparaty stałe należą do najpopularniejszych aparatów ortodontycznych. Przymocowane do zębów na cały okres leczenia, pozwolą na korekcję nawet poważnych wad zgryzu. W przeciwieństwie do aparatów ruchomych, aparat stały działa na zęby bezustannie, dzięki czemu ulegają one precyzyjnemu przemieszczaniu.
04 Etapy leczenia ortodontycznego
Leczenie aparatem stałym to wieloetapowy proces, który rozpoczyna się odpowiednim przygotowaniem zębów, czyli ich ewentualnym wyleczeniem i oczyszczeniem z kamienia nazębnego.
W dalszym etapie ortodonta planuje leczenie na podstawie zdjęć rentgenowskich zgryzu pacjenta oraz pobranych wycisków górnych i dolnych zębów. Czasami konieczne okazać się może usunięcie zębów, szczególnie w przypadku dysproporcji między łukami zębowymi.
Na podstawie dokonanej analizy, specjalista rekomenduje rodzaj aparatu ortodontycznego, którego założenie odbywa się w ciągu jednej wizyty.
W czasie leczenia ortodontycznego pacjent gości regularnie w gabinecie stomatologicznym. Wizyty kontrolne, odbywające się w odstępach 4 do 6 tygodni, są okazją do oceny stanu zębów i dziąseł oraz postępów w korekcji wady zgryzu.
Czas leczenia ortodontycznego jest kwestią indywidualną. W zależności od stopnia zaawansowania wady zgryzu, trwa ono od 1 roku do 3 lat.
W celu utrwalenia uzyskanych rezultatów leczenia ortodontycznego, lekarz wdraża tzw. leczenie retencyjne. Obejmuje ono noszenie płytki retencyjnej (rodzaj aparatu ruchomego) lub stałego retainera, przyklejanego do językowej strony zębów.
Aby po zdjęciu aparatu zęby zachwycały swoim nieskazitelnym wyglądem, rekomendowane jest wykonanie zabiegów ich oczyszczania i lakierowania.
05 Retencja
Aparat retencyjny stały
Przed laty zarówno pacjenci jak i lekarze uważali, że zęby raz wyprostowane zostaną w swojej bliskiej ideału formie już na zawsze. Badania naukowe dowiodły jednak, że utrzymanie trwałego efektu jest możliwe jedynie przez długotrwałe korzystanie z tak zwanych „aparatów retencyjnych”.
Wielu naszych Pacjentów pyta o rodzaj aparatu retencyjnego jaki zalecamy. Ortodonta musi wziąć pod uwagę kilka czynników przy wyborze aparatu retencyjnego – w zależności od tego jaki efekt chce osiągnąć pacjent. Do takich aspektów należą: wzrost szczęki po zabiegu, czas potrzebny dziąsłom i kościom do stabilizacji, ciśnienie jakie na zęby wywierają wargi i język.
Aparat retencyjny stały
Stały aparat retencyjny jest zwykle umieszczany (przyklejony) na wewnętrznych powierzchniach dolnych przednich zębów. Tego typu aparat może być przymocowany do dwóch kłów lub do każdego zęba na danym obszarze. Stałe aparaty retencyjne cechuje najwyższa skuteczność.
Aparat retencyjny zdejmowany
Jest to najbardziej popularny rodzaj aparatu. Pacjenci bardzo szybko przyzwyczajają się do drutu, który biegnie w poprzek przednich zębów w celu utrzymania wyrównania i symetrii. Tego rodzaju aparat wykonuje się indywidualnie na zamówienie.
W związku z tym, że jest to aparat zdejmowany – rodzi się naturalne pytanie jak długo trzeba go nosić. Większość nawrotów i niechcianych ruchów zębów występuje w ciągu pierwszych 3 – 6 miesięcy po zdjęciu aparatu stałego. Większość pacjentów powinna nosić zdejmowany aparat retencyjny w pełnym wymiarze czasu przez okres pierwszych 3 – 6 miesięcy, a następnie tylko podczas snu.
06 Aparaty ruchome
Aparaty ruchome (wyjmowane) są stosowane głównie u dzieci i młodzieży, tzn. w okresie uzębienia mlecznego, mieszanego oraz wczesnego stałego. Najprostszą formą aparatów wyjmowanych są różne rodzaje płytek przedsionkowych. Eliminują one nieprawidłową czynność mięśni otaczających jamę ustną, wynikającą ze szkodliwych nawyków (np. ssania palca, oddychania przez usta, niedrożności nosa).
Czas noszenia aparatu uzależniony jest od rodzaju wady zgryzu, wieku pacjenta. Ortodonta najczęściej zaleca zakładanie dzieciom aparatu na noc oraz 5-6 godzin w ciągu dnia.
07 Cennik usług ortodontycznych
- Konsultacja ortodontyczna z wyciskami – 150 zł
- Konsultacja ortodontyczna – 100 zł
- Opracowanie planu leczenia (w oparciu o komputerową analizę) – 150 zł
- Deprogramator – 400 zł
- Rejestracja zwarcia – 250 zł
- Aparat stały – zamki metalowe (cena za 1 łuk) – 1500 zł
- Aparat stały – częściowy – zamki metalowe – 800 zł
- Wizyta kontrolna – co 4-6 tygodni z jednym łukiem – 150 zł
- Wizyta kontrolna – co 4-6 tygodni z dwoma łukami – 200 zł
- Aparat stały – zamki porcelanowe(cena za 1 łuk) – 2500 zł
- Wizyta kontrolna – co 4 tygodnie z jednym łukiem – 200 zł
- Wizyta kontrolna – co 4 tygodnie z dwoma łukami – 250 zł
- Wizyta kontrolna – jeden łuk kosmetyczny, drugi metalowy (cena za dwa łuki) – 230 zł
- Łuk kosmetyczny – cena za jeden łuk – 30 zł
- Zdjęcie aparatu stałego (cena za 2 łuki) – GRATIS
- Wizyta kontrolna po zdjęciu aparatu – 50 zł
- Retainer klejony po zakończeniu leczenia – dolny – 200 zł
- Naprawa retainera klejonego – 50 zł
- Aparat retencyjny górny – 600 zł
- Aparat ruchomy – 600-800 zł
- Aparat ruchomy wizyta kontrolna – 80 zł